פתרונות ירוקים להדברה ירוקה

מהי הדברה ירוקה

המונח הדברה ירוקה נשמע טוב כחלק הטרנד הירוק הכלל עולמי שעוטף אותנו מכל כיוון ,אך באמת פירוש הדבר? איך הדברה שמתקשרת לכימיקלים רעילים יכולה להיות ירוקה .כשמשתמשים במונח ירוק הכוונה היא לכל אותם חומרים שמגינים על בריאותנו ואינם גורמים נזק לסביבה בטווח הקצר או הארוך. בהתאם לקריטריונים בינלאומיים קשיחים מאוד פותחו חומרי הדברה שעונים לשם הדברה ירוקה .

מספר חומרי הדברה ירוקים:

מלכודות דבק נגד חרקים – מדובר על לוחות קרטון המצופים בשכבת דבק דקה . בתוך הדבק יש תמצית ריח וניל מתקתק (או תמצית ריח אחר). את הלוחות מניחים באזורים בהם יש לנו חרקים . ריח המתוק מושך את החרקים וכאשר הם עולים על הלוח הם נדבקים ונלכדים ללא יכולת תנועה . אך מדבקה זו אינה פעילה כנגד טרמיטים. הפתרון היעיל ביותר כנגד הטרמיטים הינו הדברת טרמיטים על מנת למנוע מצב שבו הטרמיטים מתחילים לאכול את העץ.

מלכודות דבק נגד זבובים – בדיוק כמו לוחות קרטון דבק לחרקים יש לוחות פלסטיק מצופים דבק משני הצדדים .הלוחות צבועים בצבע צהוב המושך את הזבובים(רוב הפירות הינם בצבע צהוב לגווניו הרבים). ללוחות יש חור המיועד לתלות את הלוח ע"ג עץ, משקוף, פרגולה או כל רעיון אחר. את הלוחות תולים באזורים בהם יש לנו בעיית זבובים. הזבובים חיים בלהקות ומיד לאחר שהזבוב הראשון נוחת על הלוח הצהוב ונדבק מגיעים זבובים נוספים שחושבים שהוא מצא פרי בשל ונחת עליו לארוחה דשנה

הדברת טרמיטים- ישנם מזיקים נוספים- הטרמיטים. זהו חרק קטן אשר גורם לנזק גדול. בצורתם הטרמיטים דומים לנמלים. הנזק הגדול שעושים הטרמיטים הוא כאשר הם פוגשים בעץ או בתשתיות אשר עשויות מעץ. לדוגמא פינת אוכל מעץ או פרגולה בגינה. ברגע שהטרמיטים הגיעו אל שכבת העץ הם יאכלו את העץ מבפנים. על מנת למנוע מקרה חמור זה, יש לשכור את שירות של הדברת טרמיטים מקצועי.

מלכודות דבק עם פיתיון מזון –  בדיוק כמו העיקרון של מדבקות הדבק נגד חרקים. הפעם על לוחות קרטון והדבק מונח פיתיון מפיץ ריח מזון. מלכודת זו ממש מזמינה את החרק לבוא ולאכול גם היא מונחת לא בדיוק באזור בו הוא נמצא . גורם המשיכה הקיים בפיתיון מגביר את הפעולה הלכידה על בסיס פיתיון המזון

מלכודות דבק עם פורמון – שוב העיקרון של לוח קרטון מצופה דבק. הפעם המשיכה נגרמת ע"י פיתיון בצורת פורומון. פורומונים הם ריחות שחרקים מפיצים בכדי לתקשר ביניהם. עיקרון זה מנוצל במלכודות . במקום פיתיון מזון מניחים פיתיון פורומון . החרקים מזהים את הריח ונמשכים אליו ונלכדים .

ג'ל נגד נמלים- הג'ל הינו פיתיון מזון רעיל נגד חרקים בלבד . הג'ל מיושם בנקודת מסתור כך שאין גישה אליהן . הנמלים נמשכות לריח הג'ל .יוצאות אליו בשירה, אוכלות את הג'ל ואף נושאות אותו אל הקן למצבורי מזון לטובת הנמלים הצעירות שבוקעות מהביצים.

ג'ל נגד תיקנים – בדיוק כמו הג'ל נגדש נמלים יש ג'ל נגד תיקנים המכיל חומרי משיכה נגד תיקנים. שוב הג'ל מיושם בנקודות מסתור והתיקנים אוכלים אותו ומתים ללא חשיפה לחומרי הדברה

נורות UV- עיקרון הפעולה הוא ניצול תכונות טבעיות של החרקים המעופפים לצבעיים בוהקים בפרט בלילה . נורות אלו מפיצות אור מושך אך לפניהן יש רשת חשמלית . כאשר החרק נוגע ברשת הוא מתחשמל למוות ,חשוב לציין שזו מכת חשמל קטלנית לחרק אך לא לבני אדם .

נורות UV  עם דבק- בדיוק כמו הנורות הקודמות אך במקום רשת חשמלית יש לוח דבק . נורה זו מומלצת בעיקר למסעדות ועיסקי מזון למיניהם ששם לא "נעים" לשמוע חרק מחושמל או בטח נופל לרגלי סועד או גרוע מכך לצלחת מזון. החרק נמשך אל האור ונדבק אל לוח הדבק.

ריסוס המופק מפרחים – פירתרואידים הם משפחת חומרי הדברה המופקים מפרח החרצית.. חומרים אלו מופקים מפרח החרצית ולכן רעילותם נמוכה מאוד היות ומקורם למעשה בטבע.

Comments are closed.