הדברה ביולוגית – מה המשמעות? ואיך גם אנחנו יכולים לבצע הדברה מסוג זה?

הדברה ביולוגית היא התערבות של אנשים במערכת האקולוגית: משמע ביכולות של בעלי החיים ושל המזיקים לשלוט אחד בשני.

באמצעות סוג הדברה זה יכולים בני האדם להרחיק מזיקים מביתם, מהסביבה, מגינות ומחקלאות דרך בעלי חיים המכחידים אחד את השני, והם עושים זאת דרך שיטות ביולוגיות שפיתחו עם השנים.

היכן נפוצה הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית החלה עם הדברת יתושים דרך דגי גמבוזיה ודג בצלוס ישראלי. אותם דגים החלו לפעול כדי להדביר יתושים בהכוונת בני האדם.

בשנים האחרונות החלה תאוצה בהדברה הביולוגית בעיקר בחקלאות תחום בו נעשה שימוש בהדברה בשיטות אקולוגיות כמו באמצעות זבובי פירות וחרקים טורפים ולא באמצעים כימיים הפוגעים בבני הדם ובסביבה.

בנוסף ישנם הדברות ביולוגיות שמונעות פטריות ומינים של חיידקים – אך הדברות מסוג זה נחשבות נדירות יותר.

כיום הדברה ביולוגית היא גם הדברה אורגנית, הדברה המיוצרת מחומרים מהטבע בלבד בה משתמשים מדבירים לריסוס בבתים ובחללים שונים על מנת להרחיק מזיקים.

מהן החסרונות של הדברה ביולוגית?

לצד היתרונות של הדברה מסוג זה שהן הימנעות מחומרים מסוכנים לבני אדם ולסביבה, ישנם כמה חסרונות שמביאה עימה הדברה זאת. אחד החסרונות הבולטים הוא סיכונים שונים שמביא עימו בעל החיים שנועד להדביר את האזור.

עוד סיכון הוא סיכון כמו שגשוג של בעל החיים והתרבות – מה שיכול לגרום לבעיות במערכת האקולוגית באזור.

סיכון נוסף הוא השתלטות של בעל החיים ודחיקה של בעלי חיים אחרים ויצירה של חוזר איזון פלישה והשתלטות על מקורות מזון.

בנוסף מינים אחרים המצויים באזור עלולים לא להסתגל לבעל החיים שעלול לפלוש לאזור בעקבות ההדברה הביולוגית ועוד.

עם הסיכונים ישנם פתרונות כמו הדברת המדביר הביולוגי שפלש לאזורי המחייה, הבאת בעל חיים נוסף שידביר את הפולש , הדברה באמצעות חומרים טבעיים, כמו הדברה מצמח החרצית שמשמשת מדבירים רבים ועוד.

אז כיצד גם אנחנו יכולים לבצע הדברה ביולוגית?

גם אנחנו כבעלי בתים פרטיים יכולים לבצע הדברה ביולוגית, אומנם לא כמדענים המשתמשים בהדברה ביולוגית לחקלאות, אבל בהחלט כבעלי בתים שרוצים להדביר את הבית שלנו באמצעים יצירתיים ולא באמצעים כימיים. את ההדברה אנו יכולים לבצע לבד או באמצעות מדיבר מקצועי שיוכל לסייע לנו בבחירה הנכונה.

באיזה חיות אפשר לבחור?

תאמינו או לא חיות שנמצאו ממש בהישג יד שיכולות לסייע לכם. שממית תוכל להדביר לכן את כל החרקים והנמלים שיגיעו אליכם לבית. חתול, גם אם מדובר בחתול שאתם מאכילים בחצר יטפל בבעיות של זוחלים, עכברים נחשים וג'וקים. וכלב ידידו הטוב של האדם יבריח זבובים ומעופפים למיניהם.

בנוסף ישנם מינים שונים של ציפורים שאוכלות חרקים ותולעים ולכן גם ציפור מחמד אותה תאכילו בלחם שתוכלו לפזר על הגדרות לא תזיק. זכרו! פיזור של לחם חשוב לעשות רחוק, וזאת כי הדבר יכול להביא עכברים למקום. ואת זה אתם לא ממש רוצים.

הדברה ביולוגית על ידי מדביר

כאשר מדביר מגיע על מנת לבצע הדברה מסוג זה הוא מגיע עם הדברה שאינה מכילה כימיקלים. ההדברה אינה רעילה והחומרים בהם הוא משתמש מתכלים במהירות ללא רעלים.

כיום ישנם חברות רבות המציעות שירותי הדברה ביולוגית ביניהם גם חברת 'הסוף למזיקים' שמגיעה אליכם עם הדברה ביולוגית שאינה מזיקה אך מרחיקה את המזיקים העיקריים. והכל באדיבות אחריות ומקצועיות.

קבל 10% הנחה
מהזמנה דרך האתר